İnşaatlarda Kalıp ve İskele Kullanmanın Önemi

0
291

İnşaatlarda betonun istenilen formu almasını sağlayan ve beton gerekli dayanıklılığı kazanana kadar onu taşıyan yardımcı elemanlara kalıp denilmektedir. İskele ise inşaat, bakım, boya, temizlik gibi işler için gerekli yüksekliğe ulaşım ihtiyacını ve güvenliği sağlamak için kurulan geçici destek yapılarıdır.

İnşaatlarda Kalıp ve İskele Kullanmanın Önemi
İnşaatlarda Kalıp ve İskele Kullanmanın Önemi

Hem inşaatlarda çalışan personelin güvenliği hem de binanın güvenliği açısından oldukça önemli olan kalıp ve iskele çeşitlerini Yapı Kataloğu ile inceleyebilirsiniz. Türkiye’nin en kaliteli yapı firmalarının yer aldığı Yapı Kataloğu Türkiye’nin ilk ve en kaliteli yapı malzemeleri kataloğudur.

Kalıp Kullanmanın Önemi

Çeşitli oranlarda çimento, su agrega ve başka birtakım maddelerin karışımından meydana gelen beton ilk hazırlandığında akıcı ve içinde bulunduğu yerin şeklini alabilen bir malzemedir. Dolayısıyla ilk hazırlandığı anda betonu şekle sokabilmek için sertleşme anına kadar bir kalıp içerisinde muhafaza edilmelidir. İnşaatlarda kullanılan kalıplar betonu istenilen şekle sokan ve beton kuruduktan sonra sökülen yardımcılardır.

Günümüz yapılarında oldukça önemli bir yeri olan kalıp sistemleri için Türkiye’nin en kaliteli yapı firmalarının yer aldığı Yapı Kataloğu sitesini takip edebilirsiniz. En kaliteli ve en fazla ürün yelpazesine sahip olan Yapı Kataloğu kalıp malzemelerine Yapı Kataloğu linki üzerinden ulaşabilirsiniz.       

İnşaat Kalıplarından Beklenen Özellikler

Yapılarda kullanılan betonun istenilen boyut ve biçimde olması için oldukça önemli olan kalıp sistemlerinin taşıması gereken temel özellikler şunlardır:

  • Kalıp ölçülere uygun olmalıdır
  • Betonu sızdırmamalıdır
  • Az parça ile kurulabilmeli ve kolayca çözülebilmelidir
  • En az işçi maliyeti ile kurulup çözülebilmelidir
  • Ekonomik olmalıdır

Siz de Yapı Kataloğu ile en işlevli ve en ekonomik kalıp çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Sektörün öncü yapı firmalarının yer aldığı Yapı Kataloğu ile yapım ve bakım işleriniz için en ideal kalıp ve iskele firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

İskele Kullanmanın Önemi

İnşaat ve yapı bakım işlerinde çok büyük bir fonksiyonu olan yapı iskeleleri; istenilen yüksekliğe ulaşabilmek ve çalışanların güvenliklerinin sağlanması açısından büyük öneme sahiptir. Günümüz yapı ve bakım onarım işlemlerinde iskeleler birçok alanda kullanılmaktadır. Havaalanları, tersaneler, alışveriş merkezleri, köprüler, stadyumlar ve her tür bina ve konut yapılarının inşaat, işletme ve bakımları nedeniyle yaygın bir kullanım alanına sahiptirler.

Yapı malzemeleri sektöründe her ihtiyacın karşılanabileceği ve incelenebileceği Yapı Kataloğu, yapı iskeleleri konusundaki öncü firmaları da portföyünde barındırmaktadır. Yapı kataloğu sitesinden iskele ve kalıp firmalarına ulaşmak için Yapı Kataloğu linkini inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here