Halı Seçiminde Püf Noktalar

0
1433

Halı seçiminde püf noktalar makalemizde adeta dekorasyonun gizli kahramanı diyebileceğimiz, ortama rengini, ruhunu veren halılardan, halıların çeşitlerinden ve bu halıların tiplerinden bahsedeceğiz. Unutmayalım ki dekorasyon, tam anlamıyla bir tabirdir. Duvar boyası varken, koltuk eksik olursa olmaz, koltuk varken halı eksik olursa yine olmaz.

Halı Seçiminde Püf Noktalar
Halı Seçiminde Püf Noktalar

Makine Dokuması Halımı? Yoksa El Dokuması Halımı?

Halı Seçiminde Püf Noktalar
Halı Seçiminde Püf Noktalar

Halı tiplerini her şeyden evvel buna göre ayırmak gerekmektedir. “Bunu dokuyan usta kör oldu” tabirinin geldiği noktalardan biridir. El dokuması ve makine dokuması diye ayırdığımız seçeneklerde birisinde makine verilen ipliğe veya modele göre halıyı kendisi otomatik dokur. Diğer seçenekte ise kişi, halıyı önceden belirlediği modellerle veya spontane yaklaşarak tamamen eli ile yavaş yavaş dokur. “El emeği, göz nuru” dediğimiz olay el dokuması halılarda gerçektir. Aralarında ki farkı anlamak kolaydır. Makine ile yapılmış bir halı arkasında düğüm barındırmaz. Fakat el ile yapılmış halılarda seriyi bitirmek için her seferden sonra düğüm atılır. Hem sağlamlık kazanır, hem estetik görünür. Emek dışında temel farklarından biriside budur.

Sizin belirlemeniz gereken temel olay bütçelendirmektir. El dokuması halılar ile makine dokuması halılar arasında ciddi fiyat farkları olabilmektedir. Halının fiyatını etkileyen diğer faktörlerden biriside “hav” dediğimiz metrekareye düşen iplik ağırlığıdır. Bu iplik ağırlığına göre halıya pahalı veya ucuz demek mümkündür.

Halı Seçiminde Püf Noktalar
Halı Seçiminde Püf Noktalar

Aynı zamanda halının üzerine düşen düğüm kalitesi de önemli bir faktördür. Satın almasını yapacağınız halılarda kalite arıyorsanız el dokuması, el dokumasında kalite arıyorsak iplik tipi, hav ve düğüm kalitesi-sayısı gibi faktörlere bakabilirsiniz.

 

Alternatif Yazı : Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

 

Odaya En Uygun Halı Seçimi

 

Halı seçiminde püf noktalardan bir tanesi de bu halıyı nerede kullanacağınızdır. Takdir edersiniz ki mutfakta kullanacağınız halı ile salonda kullanacağınız halı aynı olmayacaktır. Burada ki temel unsur halınızı kullanacağınız odanın duvar renkleri, mobilya ve zemin renkleridir.

Halı Seçiminde Püf Noktalar
Halı Seçiminde Püf Noktalar

Halı ve zemin arasında ciddi bir ilişki vardır, bunu korumak gereklidir. Zeminin öne çıkmasını istiyorsanız halının rengini nötr seçin. Halının öne çıkmasını istiyorsanız zemine göre halının rengini daha çok göze batar formda seçiniz. Aynı zamanda mobilyaların halılardan daha fazla görünmesi halının silik veya dikkat çekmeyen renklerde olmasından geçer. Bu amaçla halı seçiyorsak ise halıyı desensiz ve gri tonlarda seçiniz.

Halı Seçiminde Püf Noktalar
Halı Seçiminde Püf Noktalar

Aynı zamanda halı seçiminde ki bir diğer faktörde halınızın ne kadar ayak altında kalacağıdır. Salonunuzda veya mutfağınızda ki trafiğe göre daha kaliteli ve dayanıklı halılar seçmeye özen gösterin. Çünkü çok fazla trafiğe maruz kalmış halılar hızlı bir şekilde deforme olur ve dekorasyon enstrümanı olma özelliğini kaybeder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here