Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

0
1149

Ev dekorasyonunda renk uyumu makalemizde özellikle son günlerde ferah, daha şık görünen evler için olmazsa olmaz denen renk uyumundan bahsedeceğiz.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu
Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nedir ?

Temel olarak evinizde ki perdelerin, duvarların halıların ve mobilyalarının renklerinin birbirine paralel veya uyumlu olmasına denmektedir. Renk uyumu için pek çok yöntem vardır fakat en çok bilinenlerden bir tanesi perdelerin ve duvarların rengini zemin rengi ile birleştirmek, kullanılan mobilyalarda ise bu renklere paralel renk seçimleri yapmaktır. Aynı insan giyimi ile bağdaştıracak olursak eğer tamamen siyah giyerseniz mateminiz var gibi tamamen beyaz giyerseniz de sanki Türkiye’de değil farklı bölgelerde yaşıyor gibi görünebilirsiniz. Aynı kıyafet seçiminde yaptığımız gibi evlerimizin dekorasyon konularında renklerini belirlerken boğmayacak veya çok banel göstermeyecek renk veya renkleri tercih etmeliyiz.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu
Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Dekorasyonda Renk Kombini

Tam anlamıyla açıklayacak olursak doğru renklerin veya doğru tonların bir arada kullanılması işlemine denen kelime Renk Kombini olmaktadır. Renk Dengesi ise aynı tonların aynı odada/mekanda kullanılmasıdır. Doğru bir atmosfer oluşturmak için renk dengesinin yakalanması fazlasıyla önemlidir. Yalnız bazı durumlarda zıt renklerin kullanılması ile renk kombini sağlanmaktadır. Fikrimiz olarak bu tarz dekorasyonların modası çok çabuk geçmektedir. Sadelik içermediği sürece dekorasyonda yaptığımız renk kombinlerinin modası geçmeye mahkumdur.

Alternatif Yazı : Rustik Dekorasyon Fikirletri

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu
Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Sağlanır ?

Mobilya, perde ve parke gibi ürünleri seçtikten sonra duvarların rengini seçmek bu konuda atılacak en radikal adımlardan birtanesidir. Çünkü, insanlar genel olarak duvar rengine göre dekorasyon yapmaya çalışırlar fakat 2 sene sonra duvar rengini değiştirirler. Buda size 2 senede bir mobilyaların, perdelerin değişmesi olarak maddi külfiyat getirecektir. Eğer bunu yapacak maddi gücünüz yoksa malesef ki dekoratif açıdan zayıf ve renk uyumu olmayan bir evde olmaya mahkum kalacaksınız, birdaha ki duvar boyası yapışınıza kadar.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu
Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Renk uyumunu sağlamak için ana renklerden ara renklere gitmeniz en sağlıklısıdır. Arada çok zıt renkler kullanmamanız ve rengin ana duruşuna sadık kalmanız yapabileceğiniz en doğru seçimlerdir.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu
Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Aşağıda verdiğim ana-ara renk tablosu mobilya-duvar seçimi yapmanıza yardımcı olacak temel bir tablodur.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu
Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Renk Psikolojisi ve Anlamları

Her sektörde, her alanda kullandığınız renklerin belirli psikolojik etkileri vardır. Bu etkileri eviniz içinde görebileceğiniz en doğru örneği beyaz rengi kullanan evlerin titiz görünmesidir. Tamamen beyaz renk kullanmak evde ferahlık hissi versede bir yerden sonra eviniz kiri ve tozu çok gösterecek bir hale gelecek ve psikolojik açıdan sizi rahatsız edecektir. Beyaz renk mobilya ve diğer aksamlar yanında seçebileceğiniz açık renklerde ki duvar boyaları evinizin tamamen havasını değiştirecek, toza ve kire daha dayanıklı hale getirecektir.Doğru renk uyumu için her zaman bir miktar beyaz kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu
Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Bunun dışında bazı renkleri şu şekilde verelim ;

Siyah :  Bazı kültürlerde matemi ve iç kapanıklığı temsil ederken aynı zamanda lüksün ve gücün sembölü olan renktir.

Mavi : Kan akışını yavaşlatır. İnsanlarda denizden dolayı huzur hissi uyandırır. Rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yeşil :  En başta aklımıza gelen Türk milleti olarak maneviyat olsada kullanılmasının ana amacı güven hissi uyandırmaktır. Bu sebeple çoğu banka renk seçiminde yeşil kullanmıştır. Aynı zamanda doğayı anımsattığı için aynı mavi renkte olduğu gibi huzur etkiside vardır.

Kırmızı :  Dinamizim ve canlılık rengidir. Açlık hissini tetikler, mutfakta kullanılması çokta yersiz olmayacaktır. Bu sebeple fast food markalarından çoğu logolarında veya ambalajlarında kırmızı rengi kullanır. Hatta çoğu köşe başı dönercisi kırmızı olarak dekore edilmiştir.

Mor : Siyah gibi bazı kesimlerde lüksün rengi olarak kabul edilsede melakolik etkisi olduğu, zarar görenlerin veya depresif ruh halindekilerin bu renge daha çok yöneldiği görülmüştür. Zaman zaman moda olsada bu tarz renklerin modası çok çabuk geçer, kullanmanız tavsiye edilmez.

Sarı : Dikkat çeker, bazı yerlerde uyarı bazı yerlerde canladırıcı olarak kullanılır. Evinizin dikkat çekmesini istediğiniz bölgelerinde bu rengi kullanmanızda sakınca yoktur. Bunun en bariz örneği polislerin olay yerine sarı renkli şerit çekmesidir.

Toparlayacak olursak genel anlamda kullandığınız renkler evinize karakter katar. Uzun zaman ve doğru bir ambiyans oluşturmak için ana tonların ara tonlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here