Bebek Odası Dekorasyonu

0
1128

Bebek odası dekorasyonu, anne baba adayları için, hamileliğin başından itibaren, bebekleri için evin düzeninde yapılacak değişiklikler ve onun için hazırlanacak odada kullanılacak eşyaların seçimi büyük önem taşımaktadır. Özellikle anne adayları, bebeğin kıyafet seçimlerinden, odasının perdelerine, halısından, yatağına ve yatak örtülerine, oyuncaklarından yastıklarına kadar her detayla tek tek ilgilenmektedirler. Tüm bu seçimleri yaparken atlamamaları gereken nokta ise sağlıklı ürünler seçmeleridir.

 

Sağlık En Önemli Noktadır

Bebek Odası Dekorasyonu
Bebek Odası Dekorasyonu

Bebeğinizin odasını dekore ederken, duvarda kullanılan boyalardan, kumaşlardan, kullanılan mobilyaların malzemelerinden her birinin sağlık açısından risk unsuru barındırıp barındırmadığını dikkate almanız gerekiyor.

Alternatif Yazı : Klasik Salon Takımı Modelleri

Oda Seçimi

Bebek Odası Dekorasyonu
Bebek Odası Dekorasyonu

Bebeğinizin odasını seçerken, öncelikle annenin kaldığı odaya yakın bir oda seçmek hem anne hem de çocuk açısından güvenli olacak, annenin, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamada ve sesini duymada zorlanmamasını sağlayacaktır. Ayrıca bebeğin odasının olabildiğinde ferah olması ve güneş alması da büyük önem taşımaktadır.

Bebek Odası Dekorasyonu

Nasıl Dekore Etmeli?

Bebek Odası Dekorasyonu
Bebek Odası Dekorasyonu

Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, bebeğin yatağının kapının hemen yanına, pencerenin önüne ya da ısı kaynağının hemen yakınına konmaması gerektiğidir. Odayı bebeğin doğumundan birkaç ay önce boyatmak ise, burnu boya kokusuna sizden daha hassas olacak olan bebeğinizin sağlığı ve rahatlığı için çok önemlidir. Eğer çok geniş bir odaya sahipseniz, dört tarafı boş olacak şekilde yatağın tam ortaya konulması iyi bir fikir olacaktır. Kullanılacak dolap ve şifonyer gibi malzemeler odayı daraltmayacak şekilde konulmalı, ayakaltında olmamalıdır. Aydınlatma direkt tepeden olmamalı, güneşin de direkt vurmadığı bir noktaya yatak konulmamalıdır. Yandan aydınlatma seçenekleri ve abajur modelleri ile çok güzel bir dekorasyon sağlayabilirsiniz.

 

Mobilya Seçimi

Bebek Odası Dekorasyonu
Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odasının temel mobilyaları karyola, giysi dolabı ve şifonyerdir. Burada önemli olan nokta karyola seçimidir. Dikkat edilmesi gereken hususların başında, parmaklıklarının genişliği, derinliği ve yüksekliği gelmektedir. Parmaklıkların; bebeğin kafasını, kolunu, bacağını sıkıştırmayacak genişliklerde yapılmış olması gerekmektedir. Derinlik ise hem anneler hem de bebekler için oldukça önemli olmaktadır. Annenin bebeğe ulaşmak için zorlanmaması, bebeğin ise tutunup kalkabilmeye başladığı ya da yürüyebildiği zamanlarda düşme olasılığı mutlaka dikkate alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here