Banyo Dekorasyon Tavsiyeleri

1
2401

Banyo dekorasyon tavsiyeleri makalemizde banyolarımız kimi zaman rahatlamak kimi zamanda kafa dinlemek kimi zaman da günlük hayatın rutininden uzaklaşmak için kullandığımız görünmeyen kaçış noktalarımızdır. Bu sebeple banyomuz ne kadar göze hoş gelirse orada geçirdiğimiz zamanda o kadar kaliteli olacaktır.

Banyo Dekorasyon
Banyo Dekorasyon

Banyo dekorasyon işlemine geçmeden önce yapmanız gereken şey, nasıl bir banyo beni mutlu eder sorusunun cevabını bulmaktır. İhtiyaçlarınız ve zevklerinizin birleşiminden ortaya çok güzel ürünler çıkarabilirsiniz. Banyonuzun boyutu da yapmak isteyeceğiniz dekoratif değişikliği etkileyeceği için mekana göre bir değişim, banyonun çok kalabalık olmasının ya da bomboş durmasının önüne geçecektir.

Banyo Dekorasyon
Banyo Dekorasyon

Banyonuzu dekore ederken sizin için en önemli konu zemin ve renk seçimi olacaktır. Seramik kullanımı banyonuzu mermerden daha şık gösterecektir. Seçeceğiniz seramik kaplamanın renginin banyonuzda bulunan eşyalarla bir ahenk oluşturmasına dikkat etmelisiniz. Genelde beyaz renk tercih edilse de banyonuzun almış olduğu ışığı hesaba katarak farklı renklere yönelebilirsiniz. Beyaz rengin tercih sebebi hem her ortama uygun olması hem de birlikte kullanıldığı renklere göre ortamın havasını değiştirmesidir. Tavana kadar fayans seçimi de günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Küçük boyutlu banyolarda koyu renkleri pek tavsiye etmemekle birlikte kullanılan dekoratif ürünlerde bu istisna olabilir.

Alternatif Yazı : Bebek Odası Dekorasyonu

Banyo Dekorasyon Önerileri 

Küçük Banyolar

Banyo Dekorasyon
Banyo Dekorasyon

Küçük banyoların en büyük dezavantajları; alanın dar olması ve karanlık, boğucu bir ortam hissi vermesidir. Yapacağınız birkaç küçük değişiklikle bunlardan kurtulabilirsiniz. Öncelikle ortada kalabalıklık yaratan havlular, tuvalet kağıtları tarzı eşyaları gözden kaybetmek gerekiyor. Bunun için aynanızın üzerine bir dolap yaptırabilir ya da dolaplı bir ayna alabilirsiniz böylece bu dertten kurtulabilirsiniz. Klozetiniz ve lavabonuz yanyana ise lavabo ile eşit boyda olacak şekilde klozetin üzerine raflar yaptırabilir, eşyalarınızı üzerine koyarak güzel bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Bunu hallettiğimize göre sıra o boğucu havayı dağıtmaya geldi. Masraftan kaçınmayarak aydınlatmayı güzel bir şekilde yaptırırsanız dekorasyonun %40’ ını başka hiçbir şey yapmadan bitirirsiniz. Daha sonra banyonuz için alınması gereken eşyaları da renk uyumuna göre tercihen alabilirsiniz.

Büyük Banyolar

Banyo Dekorasyon
Banyo Dekorasyon

Küçük banyolar gibi alan sıkıntısı olmadığı için burada size lazım olan tek şey, nasıl bir şey istediğinizdir. Bütçeniz dahilinde yapabileceklerinizin neredeyse sınırı yoktur. Modern mi daha klasik bir şey mi istiyorsunuz. Zemin parke de olabilir seramik ya da fayans da olabilir. Renk uyumunu sağladıktan sonra geriye sadece dekoratif eşya seçimi kalıyor. Çok büyük dolaplar kullanmamaya özen gösterin. Ayna banyonun kalitesinin referansıdır, güzel bir ayna olmazsa olmazınız olsun. Duvara güzel bir tablo asabilirsiniz. Banyonuzun ortasına koyacağınız güzel bir halı havayı değiştirebilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here