6 Adımda Modern Salon Dekorasyonu

0
4269

Modern Salon Dekorasyonu konumuzda, günümüzde trendlerin çok hızlı değişmesi ile ev dekorasyonunda tercih edilen dekorasyon fikirleri de değişmektedir. Evinizde yaşam tarzınızı yansıtan, modern çizgilerin ferah bir iç mekan oluşturduğu salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir çok nokta var. Özellikle modern akımları takip eden biri olmak ve evinizde hem modern hem de ekonomik bir dekorasyona imza atmak istiyorsanız şu adımları uygulamalısınız.

Modern Salon Dekorasyonu
Modern Salon Dekorasyonu

1 ) Salonun şıklığına önem verin

 

Modern Salon Dekorasyonu
Modern Salon Dekorasyonu

 

Günümüz dekorasyon fikirlerinde salon veya oturma odası dekore edilirken mobilya yerleşimi ve oda ölçeklendirilmesi çok önemli olmaktadır. Eğer salonunuzda harikalar yaratmak istiyorsanız bu konulardan önce salonunuzun şıklığını ön plana çıkarmalı ve modern çizgilerin ağır bastığı, desenleri ile göz kamaştıran bir salon dekorasyonu yapmalısınız. Salon dekorasyon fikriniz minimalist, vintage veya klasik olsa da şıklığı ön plana çıkarmak zorundasınız. Aksi durumda istediğiniz sonuca ulaşamayacaksınız.

 

2 ) Nötr renkleri tercih edin

 

Modern Salon Dekorasyonu
Modern Salon Dekorasyonu

 

Salon dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken ikinci adım nötr renkleri kullanmak olacaktır. Siyah, gri tonları ve beyaz renkleri mutlaka salon içinde yoğun bir şekilde kullanmalısınız. Canlı renkleri ara renkler olarak kullanabilir, nötr renklerin verdiği şıklığı ve ferahlığı evinizin geneline de yayabilirsiniz. Genel olarak beyaz ve gri tonların ağırlıklı olduğu bir salon dekorasyonu ile modern mobilyalarınızı ön plana çıkarabilir, duvar dekorasyonlarınızın görselliğini gözler önüne serebilirsiniz.

 

3 ) Daha az desen tercih edin

Modern Salon Dekorasyonu
Modern Salon Dekorasyonu

 

 

Modern bir dekorasyon yapmak veya evinizde huzur veren bir salona sahip olmak istiyorsanız anlam karmaşası yaratmayacak derece de desen kullanmalısınız. Daha az desenli mobilya, duvar kağıdı, halı, koltuk tercih etmeniz sadeliği ve sadeliğin yanında size modern çizgilerin ön planda olduğu bir dekorasyonu da getirecektir. Düz ve az desenli mobilyaların yanında tavan işlemeleri salonun birer parçası olduğu için gözlerinizi yormayacak şık bir salon ortaya çıkaracaktır. Renk seçimleri yaparken sadeliği ve desen oranını dikkatli bir şekilde seçmelisiniz.

 

4 ) Duvar süslemeleri

 

Modern Salon Dekorasyonu
Modern Salon Dekorasyonu

 

Şık bir salon dekorasyonun bir diğer adımı duvarların dekorasyon içinde kullanılmasıdır. Duvar dekorasyonları evin temel ögelerinden biri olduğu için özellikle salon veya oturma odası içinde kullanılmalı ve genel dekorasyon ile uyumlu olduğu için şıklığına özen gösterilmelidir. Salon içinde yer alan duvar dekorasyonları yapılırken salon içinde tercih edilen dekorasyon fikrine, salon içinde kullanılan mobilyalara ve oda ölçülerine dikkat edilmeli, orantılı, şık ve dekorasyon fikrine uygun duvar dekorasyonu modelleri tercih edilerek salon dekorasyonu tamamlanmalıdır.

 

5 ) Döşeme seçimi

 

Modern Salon Dekorasyonu
Modern Salon Dekorasyonu

 

Salon dekorasyonunda modern çizgilerin ön planda olduğu bir dekorasyon yapmak için zemin döşemelerine dikkat etmeli, zemin üzerinde etkileyici bir görünüm oluşturan, görselliği ön plana çıkaran ve salonun parıltısını yansıtan tercihler yapılması gereklidir. Salon içinde laminat parka, pvc döşeme, renkli fayans ve karo gibi döşeme seçeneklerinden birini tercih ederek göz kamaştırıcı bir zemin ortaya çıkarabilir ve salonun ışıl ışıl modern bir salon olmasını sağlayabilirsiniz. Şık ve modern çizgilere sahip bir salona sahip olarak farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Alternatif Yazı : Dekoratif Televizyon Ünitesi Modelleri

6 ) Aksesuar seçimi

 

Modern Salon Dekorasyonu
Modern Salon Dekorasyonu

 

Modern bir salon ortaya çıkarmak için uygulanması gereken bir diğer adım da aksesuar ve süs seçimidir. Özellikle duvar ve orta masa gibi aksesuar teşhir alanlarında sergileyeceğiniz ve salonun görselliğine katkı sağlayacak olan aksesuarları seçerken salon içinde uygulayacağınız genel dekorasyona dikkat etmelisiniz. Salon dekorasyonu içinde sırıtmayacak, güzelliği ile salona zarafet kazandıracak ve muhafaza alanında oldukça etkileyici bir görünüm oluşturacak aksesuarlar seçilmelidir. Özellikle metalik özelliklere sahip aksesuarlar salonunuzun ışıl ışıl ve renkli bir salon olmasının yanında modern bir salon olmasını da sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here